Etapy ocieplania poddasza. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?
Dach jest częścią budynku, która odpowiada za nawet 30% strat energii, jego właściwe zaizolowanie będzie więc niezmiernie ważne dla utrzymania kosztów ogrzewania na możliwie niskim poziomie. Zarówno w przypadku obiektów nowo wznoszonych, jak i tych, które są poddawane termomodernizacji, szczególnie duże znaczenie ma rodzaj zastosowanego w tym celu materiału oraz wykorzystana technologia. Rozwiązaniami, które sprawdzają się najlepiej w obu tych sytuacjach, są wykonanie izolacji natryskowej i użycie celulozy, ponieważ gwarantują wysoką skuteczność oraz możliwość szybkiego ukończenia prac przy ociepleniu poddasza. W podkarpackim firmą specjalizującą się w ich stosowaniu jest Buszta Izolacje Celulozą. Przekonajmy się, jak wyglądają prace i sprawdźmy, co wyróżnia obie te metody.
Co jest ważne przed ułożeniem warstwy izolacyjnej?
Wykonanie termoizolacji wymaga odpowiedniego przygotowania pozostałych elementów. Ważne będzie staranne ułożenie izolacji przeciwwodnej, z wykorzystaniem paroprzepuszczalnej folii wstępnego krycia. Uniemożliwi to przenikanie do materiału docieplającego wody opadowej, a jednocześnie pozbywanie się pojawiającej się w nim pary wodnej. Równie ważna okaże się ochrona ocieplenia przed parą wodną, która może wydostawać się z wnętrza budynku. Przed ułożeniem wykończenia na ogół płyt g-k, należy więc zainstalować na poddaszu folię paroizolacyjną.
Jak wygląda wdmuchiwanie celulozy?
Granulat celulozowy używany do termoizolacji jest sypki, a jego cząsteczki mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo wypełnia on wszystkie puste przestrzenie. Docieplanie celulozą polega na podawaniu materiału pod niedużym ciśnieniem i rozprowadzaniu go na wewnętrznej części stropu w budynku z płaskim stropodachem wentylowanych lub dachem stromym z poddaszem nieużytkowym. Inną opcją będzie wprowadzanie materiału pod folię paroizolacyjną i materiał stanowiący wykończenie poddasza przy dachu spadzistym. Ma świetne parametry izolacyjne i nie jest podatna na działanie insektów lub gryzoni.
Jak natryskuje się piankę poliuretanową?
Pianka poliuretanowa powstaje ze zmieszania gotowych komponentów wprowadzanych do specjalnego mobilnego agregatu, który wytwarza pianę i podaje ją wężem do pistoletu natryskowego. Piana dzięki swym właściwościom przylega do powierzchni i tworzy jednolitą i szczelną powłokę, w której nie występują żadne przerwy i nieciągłości. Gdy potrzebna jest nieco większa grubość, układa się ją w kolejnych warstwach. Do izolacji dachów wykorzystuje się zwykle pianę otwartokomórkową, która nie tylko jest bardzo lekka, przez co nie obciąża konstrukcji, ale również wykazuje wysoką elastyczność, przez co nie szkodzi jej ewentualna praca elementów więźby i pokrycia dachowego. Zaletą piany otwartokomórkowej jest też jej paroprzepuszczalność.