Na czym polega termomodernizacja budynków?
Nie ulega wątpliwości, że świadomość ekologiczna Polaków uległa diametralnym zmianom. Dziś niemal każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna jest aktywna troska o środowisko oraz stałe wdrażanie zmian, które korzystnie na nie wpłyną. Chodzi tu zarówno o drobne czynności dnia codziennego, jak i przedsięwzięcia na nieco większą skalę. Do drugiej grupy można zaliczyć między innymi termomodernizację budynków, na którą z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Czy wiesz, na czym polega ten proces?
Czym jest termomodernizacja budynku?
Na samym wstępie warto wyjaśnić tytułowe pojęcie. Termomodernizacja budynku to taki rodzaj przedsięwzięcia, który ma na celu maksymalne zminimalizowanie strat ciepła. Słowem, w ramach tego procesu wykonuje się różnorodne udoskonalenia nieruchomości. W zależności od specyfiki danego budynku ich zakres może być bardzo zróżnicowany. Niekiedy wystarczy kilka prostych zmian, zaś w innych przypadkach konieczny okaże się niemal całkowity remont.
Jak już zostało wspomniane, celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie strat ciepła. Dzięki podejmowanym czynnościom inwestor możne więc zagwarantować sobie energooszczędne ogrzewanie. To z kolei przekłada się na znaczące zmniejszenie kosztów utrzymania nieruchomości, a niekiedy także na zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie szkodliwych substancji wydalanych do środowiska.
Jakie działania obejmuje termomodernizacja?
Nie od dziś wiadomo, że najwięcej ciepła ucieka przez najwyżej położony punkt budynku, czyli przez dach. W każdym przypadku warto więc bliżej przyjrzeć się jego izolacji. Jeżeli jest ona stara, uszkodzona lub niepoprawnie zamontowana, najrozsądniej jest ją usunąć. Niekiedy wystarczy sama naprawa. Trzeba mieć na uwadze, że niemal zawsze pierwszym krokiem jest wymiana izolacji termicznej dachu. Duże znaczenie ma zarazem wybór materiału, którym zostanie on pokryty.
Zajmujemy się wymianą izolacji w Bieszczadach, ciesząc się dużym zadowoleniem wśród naszych klientów. Stosujemy wysokiej jakości wełnę celulozową, która jest ekologiczna, a zarazem niezwykle efektywna. Jeżeli chcesz przeprowadzić termomodernizację swojego dachu, zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu. Nasi specjaliści ocenią, czy konieczna będzie wymiana, czy może wystarczy jego naprawa.
W ramach termomodernizacji najczęściej wykonuje się także ocieplanie ścian. Dotyczy to w szczególności wiekowych budynków, które były budowane zupełnie innymi metodami, niż ma to miejsce dziś. Często konieczna jest również wymiana stolarki otworowej. Nieszczelne drzwi i okna są odpowiedzialne za ogromną część utraty ciepła, dlatego ich dokładne sprawdzenie okaże się zupełną podstawą. Wybierając nowe materiały, kieruj się przede wszystkim ich właściwościami termoizolacyjnymi.
Co istotne, efektywna termomodernizacja musi być bezwzględnie dostosowana do cech szczególnych danej nieruchomości. Nie jest bowiem tak, że wszystkie czynności z tego zakresu okażą się skuteczne w każdym możliwym przypadku.